ŠK TJ Dolní Benešov

Šachový klub TJ Dolní Benešov


Výroční zpráva


V již končící sezóně 2023/2024 se dolnobenešovští šachisté opět snažili navázat na dlouhodobě dobré výsledky z několika minulých sezón. Naše hlavní výkonnostní cíle se každoročně ubírají především k soutěžím družstev, ale také k soutěžím mládeže.

 

Naše A družstvo po loňském sestupu z druhé ligy hrálo krajský přebor a startovalo ve velmi vyrovnané soutěži až ze sedmé výkonnostní pozice. Družstvo pod vedením Pavla Rakúse po celou soutěž těžilo z vyrovnané soupisky. V několika utkáních se k nám přiklonila šachová bohyně Caissa. Áčko po celou sezónu prokazovalo velkou bojovnost a po mnoha těsných výsledcích, i dvou porážkách, nakonec dokázalo v krajském přeboru zvítězit a po roce se tak opět vrací do druhé ligy – třetí nejvyšší soutěže v ČR.

 

B družstvo startovalo v krajské soutěži a cílem bylo pokusit se zvítězit a v případě postupu áčka do ligy vrátit béčko do krajského přeboru. To se nakonec těsně nepodařilo, družstvo pod vedením Rudolfa Kriebla obsadilo třetí místo, se ztrátou jediného bodu na vítězný Slezan Opava B. Mrzí nás zejména nešťastná prohra s Krnovem B. Tento zápas, ve kterém jsme byli favority a měli jsme vyhrát, nás nakonec stál postup do vyšší soutěže.

 

            Okresní přebor byl z důvodu upadající členské základny v klubech našeho okresu upraven na soutěž pouze pětičlenných družstev. Do přeboru jsme nakonec přihlásili dvě naše družstva.

 

C družstvo bylo favoritem na celkové vítězství. Upravený model soutěže je však velmi ošidný a výkonnostní rozdíly mezi družstvy se zmenšují, když již jedna případně ztracená partie v zápasu přináší komplikace. Celá soutěž byla mnohem vyrovnanější, než se na úvod mohlo zdát. Céčko pod vedením kapitána Luboše Bělky doběhlo do vítězného cíle až v posledním kole, když mu k úspěchu výrazně pomohlo naše D družstvo remízou na půdě do té doby vedoucího mladého družstva Slezanu Opava C. Céčko tedy i přes dvě porážky stejně jako áčko v přeboru zvítězilo.

 

Déčko ve stejné soutěži pod vedením Jitky Vavřínkové plnilo dokonale roli Jánošíků. Bohatým body bralo (což výrazně pomohlo céčku), chudším pak někdy body solidárně dávalo. Do družstva bylo zapojeno mnoho mládežníků a výraznou oporou se stal náš momentálně největší talent Tomáš Reichel. Konečné páté místo je velmi pěkným umístěním.

 

            V okresní soutěži startovalo naše E družstvo, sestávající se především z mládežníků. Družstvo vedl nový kapitán Honza Bitta, kterému pomáhal trenér mládeže ze Zábřehu Max Slanina. Éčko nakonec obsadilo výborné třetí místo, jen horším skóre za druhým Slezanem Opava D.

 

            Velkou část našich domácích zápasů mohou naši příznivci sledovat na našich nových webových stránkách (https://sachydb.cz) v online přenosech poté, co jsme se vybavili devíti kompletními digitálními soupravami. Odkazy na jednotlivá utkání jsou zveřejňovány vždy před konkrétními zápasy na našich internetových stránkách. 

 

            V Dolním Benešově, Zábřehu a Hlučíně vedou naši licencovaní trenéři kroužky mládeže, které dohromady čítají již přibližně 40 dětí. Nejlepší z nich se pravidelně zapojují do mládežnických soutěží družstev i jednotlivců (ve kterých již dosahují pěkných individuálních umístění – Oliver Kusyn, Tomáš Reichel, René Hartoš, sourozenci Szolony, Daniel Doleží, Daniel Dluhoš), někteří již také do soutěží družstev dospělých. Opět jsme měli svého zástupce na MČR dětí do 8 let (Daniel Dluhoš), opět jsme se zúčastnili Mistrovství Moravy a Slezska, v březnu naši mladí hráči obsadili velmi pěkné šesté místo v krajském přeboru mladších žáků a školní družstvo ZŠ v Zábřehu obhájilo loňský postup   krajského přeboru škol v kategorii základní stupeň.

 

I díky těmto aktivitám pravidelně plníme kritéria dotačních projektů „Můj klub“ a projektu republikového šachového svazu „Podpora šachových kroužků a oddílů“. Rovněž plníme podmínky podpory naší mládeže ze strany Moravskoslezského šachového svazu.       

 

            U příležitosti dnešní Valné hromady ještě rád připomenu, že stejně jako v minulých letech se i letošní finále krajské mládežnické Grand Prix uskutečnilo v Dolním Benešově, a to 13. dubna v Kulturním domě, za nově rekordní účasti 204 hrajících dětí. V polovině února letošního roku jsme v přisálí KD přivítali téměř 60 dětí u příležitosti finále Grand Prix okresu Opava mládeže v rapid šachu. 21. září 2024 pak uspořádáme již 38. ročník našeho nejprestižnějšího turnaje – tradičního Memoriálu Karla Osmančíka, velmi pravděpodobně opět zařazeného do prestižního seriálu 10 největších turnajů v ČR – Grand Prix ČR v rapid šachu. Léto si zpestříme okresním přeborem tříčlenných družstev v rapid šachu, který uspořádáme 27.7.2023 v přisálí KD v Dolním Benešově.

 

V souvislosti s výše uvedenými turnaji děkuji za náš klub podpoře města Dolní Benešov, které se nám pravidelně dostává.

 

Letošní sezónu definitivně ukončíme řádnou Valnou hromadou klubu, která se bude konat 18.5.2023. A tu příští zahájíme obnoveným soustředěním v oblíbené destinaci ve Starých Hamrech ve dnech 6.9.-9.9.2024.

           

 Tomáš Vavřínek - prezident klubu

Tomáš Vavřínek
vloženo: 11.5.2024

Komentáře

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Kroužek mládeže

Instagram

Novinky

Okresní přebor družstev v rapidu

Pozvánka na přátelský okresní turnaj - 27.7. 2024 je na hlavní stránce našeho webu. Těšíme se na Vás!

Online přenos